Hamile olmanın 10 güzel yanı

22 Ocak 2018

Hamile olduğunuz dönemde ağrıların, yorgunluğun ve mide bulantısının üzerine odaklanmanız çok kolay; ama lütfen bunlar bebek beklemenin muhteşem yanlarını size unutturmasın.

Kilonuz konusunda endişelenmeyin: Hepimizin bildiği gibi; hamile olmanız kilo alıp, her geçen gün şişmeniz için bir bahane sayılamaz. Doğumdan sonra eski formunuzu bir süreliğine kaybedebilirsiniz; ama hamile olduğunuz dönemde yiyeceğiniz abur cuburlar size hiçbir zarar vermeyecektir. Son trimesterda, yani yaklaşık 29. ve 40. haftalar arasına denk gelen dönemde, bebeğiniz için günde ekstradan 300 kalori almaya ihtiyacınız var.

Harika saçlar: Hamile olduğunuz dönemde saçlarınızın dökülme oranı azalır. Hatta bu dönemde, saçlarınız eskiden hiç olmadığı kadar kalın, parlak, sağlam ve gür olacaktır.

Bedava diş tedavisi: Hamileliğinizin başlangıcından, bebeğinizin birinci senesine kadar dişleriniz eskisinden de kuvvetli ve sağlam olacaktır.

Bebeğiniz için alışveriş: Çoğu kadının inanışına göre, doğum öncesinde bebek için alışveriş yapmak uğursuzluk getirir; ama mağazalara ilk girdiğiniz anda, o minik, şirin kıyafetleri giyecek ufacık bir insana sahip olacağınızı algılayınca, içinizi heyecan kaplayacaktır.

Bebeğinizi karnınızda hissedebilmek: Hamileliğin ilk dönemlerinde, tuhaf belirtilerle beraber garip bir hastalığınız varmış gibi hissedebilirsiniz. Bunun nedeni, ilk zamanlarda bebeğinizin varlığını hissedemediğinizdir. Hamileliğinizin 18. ve 20. haftalarına geldiğinizde, bebeğiniz karnınızda hareket etmeye başlayacaktır. Özellikle 8. ve 9. aylarda, gece gündüz içinizde kıpırdayan ve sizi asla yalnız hissettirmeyecek bir dosta sahip olacaksınız.

Ne giyeceğiniz konusunda zorlanmayın: Sabah uyanıp sıra giysi seçimine geldiği zaman, seçiminiz kısıtlı olacaktır. Bugün ne giyebilirsiniz? Hamile kotu mu, dar siyah taytınız mı, yoksa bol dökümlü elbiseniz mi? Bu konuda kendinizi rahat bırakın.

Adet görmeyeceksiniz: Dokuz ay boyunca, her ay adet gördüğünüzde çektiğiniz kramplardan, ağrı ve zorluklardan uzak olacaksınız. Hatta bebeğinizi emziriyorsanız, hamilelikten sonra bir süre daha adet görmeyebilirsiniz. Emzirme tam anlamıyla yapıldığı zaman, sizin yumurtlama döngünüzü durdurabilir. Bu yüzden bebeğinizi emzirmeyi bırakacağınız döneme kadar adet görmeyebilirsiniz. Tek bir hatırlatmamız var; bu dönem, hamile kalmaktan korunacağınız anlamına gelmiyor.

Doğum kontrolü: Çoğu zaman yaşadığınız hamile kalma endişesini artık hamile olduğunuz dönemde yaşamanız gerekmiyor. Hamilelik döneminde birçok kadın kendini gerçekten seksi hissederler. Hamile kalma korkusunun yaşanmayacağı bu dönemde seks size daha cazip gelebilir. Seks aklınızdan bile geçmiyorsa ya da size çok uzaksa, sakın endişelenmeyin. Bu, aynen hamlelik döneminde libidonuzu tamamıyla kaybetmeniz ile aynı şeydir.

Tadını çıkartın: Hamilelik döneminiz boyunca çevrenizdeki herkes size yardımcı olmak için elinden geleni yapar. Örneğin kocanız, size atıştırmanız için yemek hazırlar, iş arkadaşlarınız çay koymaya gitmenize izin vermez, ya da anneniz ütüleri yaparken sizin uzanıp ayaklarınızı yukarı doğru dikmenizi ister. Bu keyfin tadını çıkarın.

Kendinize zaman ayırın: Hamileliğin en önemli yanlarından biri, anneliğe ilk adımı atmış olmanızdır. Bu dönemde rahatlamanız ve hamileliğin zevkini çıkarmanız pek mümkün olmayabilir. Bebeğiniz konusunda çok fazla heyecanlanabilir, doğum stresinden dolayı sinirli olabilirsiniz. Doğum zamanının yaklaştığını belirten en küçük bir sancıda endişelenmeye başlarsınız. Doğumun bu yanlarını düşünmemeye çalışın. Bir de hamileliğe en keyifli yanından bakmaya çalışın. Tamamen rahatlamanın tadını çıkartın; bu dönemin sadece kendinize ayıracağınız bir zaman olduğunu unutmayın ve elverişli olduğu sürece içinizden gelen her şeyi yapın. Düşünsenize; upuzun süren banyolar, rahatlamak için kısa süreli uykular, yüzmeye gitmek, kitap okumak, kısacası canınızın istediği her şeyi gerçekleştirebileceğiniz, bol zamanınızın olduğu bir dönem hamilelik.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir