Kükreme Mustafa Ceceli ile geri dönüyor

30 Mart 2016

 

Yaptığı şarkıları ile dillerden düşmeyen, oğlu Arın’dan sonra tüm çocukların da kalbini kazanmaya hazırlanan ünlü yorumcu ve aranjör Mustafa Ceceli babalık deneyimini ve yeni projelerini Parents’a anlattı.

 

Hazırlayan: Hassasanne Ece Kumkale

 DSC03463 Bugün sizinle babalık deneyiminizi ve yeni projelerinizi konuşmak istiyorum. Baba olmak sizi nasıl değiştirdi?

Anne hamile olduğu haberini aldığı ilk günden itibaren annelikle ilgili hızlı bir deneyim yaşamaya başlıyor. Ama erkekler baba olduklarını doğumdan 6-7 ay sonra algılamaya başlıyorlar. Bir aile kurmak ve sonrasında bunu büyütmek hem bir mesuliyet hem de bununla beraber yaşamındaki bir çok şeyi gözden geçirmen gereken yeni bir sürecin başlangıcı oluyor. Bende şunlar değişti. Önce Sen diyorsun. Çocuk tamamiyle sana ihtiyacı olan bir canlı. Doğadaki diğer canlılar çok kısa sürede kendi pek çok ihtiyacını karşılamaya başlıyor. İnsanlarda bu böyle değil. Çocukta bir mucizeyi seyrediyorsun. Bu değişime şahit olmak, bazen çok küçükmüş gibi gelen ama ıskaladığın şeylerin ne kadar değerli olduğunu sana bir kez daha hatırlatıyor. Ben bunları farkettim ve tabii ki anne-babamı çok iyi anladım. Ben çok yaramaz bir çocuktum. Arın benim yanımda bir melek.

 Çok başarılı bir müzisyensiniz. Herkesin aklına gelen bir soru var. Oğlunuza bu yeteneğinizin geçtiğini düşünüyor musunuz?

Şöyle bir anım var. Arın 6 aylık olduğunda ona ilk defa piyanoyu gösterdim ve tepkisi inanılmazdı. Çok heyecanlandı ve parmakları ile piyano çalar gibi yaptı. Ben bunu biliyordum bunu bekliyordum der gibiydi. Genlerine bulaştığı belli. Oyuncak müzik aletleriyle oynamak istemiyor gerçeğini istiyor. Arın ilk andan itibaren gerçek müzik aletlerini nasıl kullanacağını biliyordu. Kulağının da iyi olduğunu düşünüyorum. Aileler çocuklarının yeteneklerini keşfetmekle yükümlüler. Bu konuda yardım almalılar. Mutlaka bir pedagogla ve uzmanlarla yardım alarak ilerlemeliler. Ham bilinçler bunlar işlenmeli. Bizdeki nöron aktivitesinin çok üstünde onların kapasiteleri. O nedenle çabuk kapıyorlar ve öğreniyorlar.

DSC03471

Konserlerinizle Türkiye’yi ve Dünyayı dolaşıyorsunuz. Bu kadar çok insana ulaşmak nasıl bir duygu?

Beni en çok Sdney şaşırttı. Dünyanın diğer ucu. 22 saat sürüyor uçakla. Gittiğinde orada şarkı söylemeye başlıyorsun ve senin şarkılarını söylüyorlar. İnternet çağındayız sınırlar ve mesafeler kalktı. Yurt dışında sizi daha da kucaklıyorlar. Türkiye’de neredeyse gitmediğim şehir kalmadı.

Sosyal medyayı  da aktif kullanıyorsunuz. Çok yüksek erişimleriniz var sosyal medyadan iletişim kurmayı seviyor musunuz?

Sosyal Medyanın adının asosyal medya olarak değiştirilmesi gerek. Şaka bir yana her şeyin bir dozu var bu doz kaçmamalı. Dozu kaçırdığında her anını paylaşmaya başlıyorsun ve şu anda telefonum yanımda değil huzursuzluğunu yaşamaya başlıyorsun. Tabii ki hayatınızın istediğiniz kısımlarını paylaşmanız çok güzel ve doğru. Hayatı paylaşmış oluyorsunuz.  Ben çocuk yetiştirmek konusunda fazla tavsiyeler içeren paylaşımlar yapmıyorum çünkü herkesin durumu ve yetiştirme koşulları farklı. Beni aşan durumlarda bir pedagogun yorum yapması daha doğru.

Biraz da yeni projelerinizden bahsetmek istiyorum. Disney’in Aslan Koruyucular çizgi filminin  müziğini seslendiriyorsunuz…

Proje çok hoşuma gitti. Kabul etmemin nedenlerinden biri de Arın’la devamlı çizgi film seyrediyoruz ve müziğini de ben seslendirince çok iyi olur diye düşündüm. Oğlumla da paylaşabileceğim bir proje oldu. Projenin içine dahil olunca şunu görüyorum: Bugün belki insanların yapamadığı bir şeyi hayvanların yaptığına şahit olacaksınız. Projeyi sevme nedenim bir taraftan gelenekselciliği ve aile bağını sürdürmek isteyen kişiye karşı onun küçücük çocuğunun takım ruhu, birlikten kuvvet doğar düşüncesiyle ve insanların farklı özellikleriyle biraraya geldiğinde neler yapabileceklerini gösterecek. Ormanın kralı her durumda aslandır ama bu çizgi filimde farklı hayvanların biraraya geldiğini görüyorsunuz. Kimisi zekasıyla kimi çevikliğiyle kimi cüssesiyle bir takım oluşturuyor. Burada çocukların alabileceği dersler var. Birliği vurgulaması bu projenin özelliği. Düşüncem buradan bize sirayet etsin. Çocuklar gibi biz de seyredelim. Ben Arın ile seyredeceğim. Karakterleri ve çizgileri de çok güzel. Böyle çocukların masumiyetini vurgulayan bir projenin içinde yer almak çok güzel.

DSC03259

 En sevdiğiniz Disney karakteri hangisi? Aslan koruyucular içindeki karakterlerden hangisini kendinize yakın buluyorsunuz?

En sevdiğim Disney karakteri Goofy.  Çocukluğumdan kalan bir etkisi var. Disney koruyuculardan Kion’u aslan olması nedeniyle kendime yakın buluyorum.

 Şarkıyı nasıl buldunuz?

Şarkının renginin bana çok uygun olduğunu düşünmüşler. Şarkının,  yaşama tutunmayı, bulunduğun koşullarda korkmamayı, cesareti ve birliği vurgulayan sözleri var. Günümüzde çok hasretini çektiğimiz değerler bunlar. Ben çizgi film seyretmeyi çok severim. Seyrederken kendin ıskaladığın pek çok şeyi de görüyorsun. Zaten bunlarla ilgilenen pedagoglar da oluyor. Büyükler için de dersler var burada.

 

Aslan Kralı gençliğimizde seyreden bir nesil olarak şimdi çocuklarımızla aslan koruyucularını seyretmek ayrı bir keyif olacak. Disney Channel, cocuklar ve ailelerinin birlikte keyif alabilecegi kaliteli, güvenilir ve eğlenceli içerikleriyle uyduda her zaman şifresiz yayinlanıyor. Aslan Koruyucular çizgi filminin lansmanı Aslan Koruyucular:   “Kükreme Geri Dönüyor” adlı 44 dk’lık  özel bölümüyle 23 Nisan’da Disney Channel’da yapilacak. Bununla eş zamanlı olarak ayrıca Disney Türkiye web sitesinde Aslan Koruyucular Kükreme Yarışması da başlayacak. Bu yarışmayı Hassas Anne sosyal medya hesaplarımdan takip edebilirsiniz. Yarışma kapsamında disneyturkiye.com.tr adresinden kükreme videoları toplanacak;  yüklenen videolar arasında yapılacak elemeler sonucu seçilenler Disney Channel’da yayınlanacak. Ayrıntılar için www.disneyturkiye.com.tr adresini de takip edebilirsiniz. Aslan Koruyucular çizgi film serisi olarak hafta içi her gun saat 16:00’da yeni bölümleri ve gün içinde tekrarlarıyla Disney Channel’da 2 Mayıs’tan itibaren yayınlanmaya başlayacak.

 

 

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir