Silikonu ne kadar tanıyoruz?

1 Mart 2020
Önceki2 / 2Sonraki

Daha genel bir tanımlamayla camın ham maddesi olan silis kumu (SİO2) kristalize edildiğinde cama dönüşürken, polimerize edildiğinde silikon elde edilir. Yani silikon “camın yumuşak hali” olarak adlandırılabilir. OiOi ‘nin tüm ürünleri %100 premium silikondan üretiliyor. Silikon plastik değildir, kanserojen maddeler içermiyor. Yüksek sıcaklıklarda zararlı salınımlar yapmaz. Cam gibi sağlıklıdır, ısıya ve neme karşı dayanıklıdır; ancak kırılgan olmadığı için kullanım kolaylığı sağlar. Silikondan mamul ürünler kullanım talimatlarına uyulduğu sürece yıllarca kullanılabilirler. Bu nedenle uzun ömürlü ve ekonomiktirler. Aynı zamanda zehirleyici ve alerjik olmayıp, biyolojik olarak parçalanabildikleri için ekolojik ürünlerdir.

Neden silikon ürünleri tercih e tmeliyiz?

Silikon ürünler, başta bebek ürünleri ve gıda kategorisi olmak üzere pek çok alanda tercih edilmektedirler. Fırın, mikrodalga, buzdolabı, derin dondurucu gibi farklı sıcaklara karşı dirençli olmasıyla kullanım kolaylığı sağlaması, leke ve bakteri barındırmaması, esnek yapısı sayesinde kırılıp çatlamaması, deforme olmaması, kolayca temizlenebilmesi ve en önemlisi çevre dostu olması silikon ürünlerin tercih edilmesi için başlıca nedenler arasında sayılabilir. OiOi – DOH Kauçuk adıyla Bursa’da kurulan fabrikalarında, emzik, diş kaşıyıcı, mama önlüğü, tabak, kase, kaşık, bardak gibi bebek ve çocuk ürünleri başta olmak üzere; mutfak gereçlerinden, kozmetik ürünlerine, yüzme ekipmanlarından, sağlık destek ürünlerine kadar farklı kategorilerde pek çok ürünü üretme potansiyeline sahip.

 

Silikon ürünler seçerken nerelere dikkat etmeliyiz?

Tüketiciler silikon ürünler seçerken, Sağlık Bakanlığı onayından geçmiş, AB standartlarında üretilerek bağımsız test kuruluşları tarafından denetlenmiş ve sertifikasyonlarını tamamlamış ürünleri tercih etmeliler. Özellikle bebek ürünlerinde ve gıda ile teması olan mutfak ürünlerinde menşei belirtilmiş, ambalajında BPA, PVC, Fatalat ve Latex içermediğine dair ibarelerin yer aldığı “markalı” ürünler tercih edilmeli.

Doh Kauçuk, Türkiye’de karbon salınımı olmayan ortamda üretim yapan tek tesis olma özelliğini taşımakla birlikte, her zaman 1.sınıf ham madde kullanımı ile fark yaratıyor. Yerli üretimin devlet politikaları tarafından da desteklendiği günümüzde, %100 Türk sermayeli ve bağımsız denetleme kurumları tarafından A puan almış bir tesiste üretilen ürünler tüm annelerin tercihi olacaktır.

 

Önceki2 / 2Sonraki