BİTti Gitti: Çocuğunuzun Saçını Bitlerden Arındırmanın Kolay Yolları

4 Eylül 2017

Çocukluğun şanındandır bitlenmek 🙂 Mahallede büyüyen 90’lar kuşağından gelen bir adet bu sanki; ister koca koca binalarda oturun, isterseniz kendinizden emin olun… O bit kafaya illa girecek! Zamane bitleri bir garip, eskiden çocuktan çocuğa geçerken şimdi çocuktan anneye kadar yürüyüp gidebiliyor. Eğer siz de bitlerin seçtiği ‘o’ annelerdenseniz size iyi gelecek birkaç önerimiz var. Bit ilaçları piyasada çok var elbette ancak derseniz ki doğal çözümler olsun o halde bunları bir deneyin deriz. Evdeki malzemelerle bitlerden arınmanın yollarını sizin için araştırdık.

1- Beyaz sirke mucizesi!

Beyaz sirkenin faydaları malum, sadece oyuncak temizlemenin yolu değil aynı zamanda bitleri yok eden doğal çözüm.  İçeriğindeki doğal asitler kafa derinizin bitlerden arınmasına yarar sağlıyor. Oda sıcaklığında beyaz sirkeyi kafa derinize masaj yaparak yedirin. Yanması durumunda hemen yıkayın. Hassas deriye sahipseniz pek önermiyoruz zira kendisi oldukça yakıcı bir arkadaş.

2- Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağının faydalarını biliyor musunuz? Hemen bir iki tane serpelim yazımıza. Antiseptik yağlardan biri çay ağacı yağı. Özellikle böcek sokmalarında çok etkili. Yanı sıra ağızdaki iltihaplar, diş eti sorunları gibi sağlık problemlerinde de oldukça faydalı. Çay ağacı yağı saç bitlerinden kurtulma konusunda da olumlu etkiye sahip. Ortalama 15 damla çay ağacı yağını kafa derinize sürün ve bekletin. Düzenli kullanımda bitleri yok edecektir.

3- Yağ karışımları

Bitlere iyi gelen kür ile devam edelim. 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, 5 damla okaliptüs yağı ve 2 damla çay ağacı yağının karıştırın. Karışımı saç derinize sürün, saç uçlarınıza da sürebilirsiniz hatta. Sonra yıkayın. İşte bu kadar!

4- Sarımsak

Bu da sizin sınavınız işte; sarımsak 🙂 Evet kokusu berbat ama içindeki asit de bitleri kovuyor ne yapalım. Birkaç diş sarımsağı 3 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. İyice harmanladıktan sonra saçlarınıza uygulayın ve yaklaşık yarım saat kadar bekletin. Sonra saçınızı yıkayın ve tarayın. Kokusuna dayanabilirseniz işe yarayabilir aslında…

Her ne kadar hepsi doğal malzemelerle yapılan kürlerden ibaret olsa da her şeyin olduğu gibi bu kürlerin de zararları olabilir. Olası alerjik reaksiyonları önlemek adına, doktorunuza danışmadan uygulamamanızı öneriyoruz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir